Kraj Tanzania

Stolica: Dodoma
Powierzchnia: 947 300 km²
Ludność: 53 950,9 tys.
Waluta: szyling tanzański (TZS), 1 szyling = 100 centów
Napięcie: 230V
Język: suahili, angielski
Wiza: wiza turystyczna jest wymagana

Dodoma

Stolica Tanzanii, safari z lornetką i aparatem oraz turystyka kulturowa.

Informacje ogólne

Oficjalna stolica Tanzanii - Dodoma - położona jest w środkowej części kraju, około 500 kilometrów na zachód od Dar es Salaam i 450 kilometrów od Aruszy. Jest to główny ośrodek administracyjny okręgu Dodoma, zamieszkiwany przez około 325 tys. mieszkańców. Status stolicy kraju i jednocześnie regionu Tanzania Centralna Dodoma zawdzięcza głównie dostępowi do ważnych węzłów komunikacyjnych, dogodnym połączeniom drogowym z Zambią, Mozambikiem i Kenią, a także prosperującemu lotnisku. Obecnie w mieście funkcjonują trzy uniwersytety, a jedną z głównych gałęzi gospodarki jest uprawa winorośli i produkcja wina. Pod względem turystycznym na uwagę zasługuje z pewnością okazały budynek parlamentu oraz imponujący rozmiarami meczet Al-Kaddafiego mogący pomieścić nawet 3000 tysiące wiernych.

Kuchnia

Chociaż resorty hotelowe oferują turystom jedzenie w zachodnim stylu, warto zwrócić uwagę na lokalne potrawy, które bez problemu można znaleźć w każdym miejscu związanym z turystyką. Dzięki dużej liczbie Hindusów w Tanzanii dominują restauracje z kuchnią indyjską, szczególnie w dużych ośrodkach, natomiast na wybrzeżu swoją różnorodnością kuszą owoce morza i ryby.

Każdy turysta podróżujący po Tanzanii powinien zaznajomić się tradycyjnym gulaszem składającym się przeważnie z takich składników: ryż, indyjskie chlebki „chapati”, „ugali” (gęsta kukurydziana papka) lub „batoke” (gotowane banany). Nie sposób przejść obojętnie obok najpopularniejszej potrawy, czyli dania sporządzonego z kurczaka, wołowiny lub koźliny i fasoli. Zupy natomiast są przeważnie bardzo gęste i przypominają bardziej gulasz niż rosół. Lokalnym odpowiednikiem pączków są „mandaazi”, które zawsze można spotkać na bazarach, a w okolicy zatłoczonych miejsc zawsze podawane są kebaby, orzeszki ziemne z grilla oraz chipsy ziemniaczane.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Warto spróbować popularnego napoju „chai”, czyli słodkiej herbaty gotowanej w garnku wraz ze składnikami, między innymi z imbirem. Odmianą tego napoju jest czarny „ya rangi” lub „maziwa” podawany z mlekiem. Na każdym kroku można trafić na sok wyciskany z rozmaitych owoców, podobnie jak na mleczko kokosowe sprzedawane na ulicach. Jeśli ktoś gustuje w mocniejszych alkoholach powinien spróbować wódki „konyagi” wytwarzanej z trzciny cukrowej, a także piwa o ogólnej nazwie Safari Lager, choć na rynku dostępne są także marki Castle, Kilimanjaro i Serengeti. Dla koneserów obowiązkowe jest natomiast bananowe piwo „mgebe” sporządzane z okazji uroczystości plemiennych. Tanzańskim przysmakiem dla odważnych są smażone owady wszelkiego gatunku, a racji tego, że Zanzibar znany jest jako „wyspa przypraw” – uprawiane i dostępne są tutaj niemalże wszystkie ich rodzaje.

Obyczaje

Tanzania stanowi swoisty tygiel kulturowy, ponieważ zamieszkiwana jest przez ponad sto różnych plemion, z których najbardziej znane są Sukuma znad Jeziora Wiktoria, Haya z północno-zachodniej części kraju, Nyamwezi z Tabora, Chagga z Kilimandżaro czy Makonde z obszaru graniczącego z Mozambikiem. W Tanzanii mówi się ponad stu językami, chociaż oficjalnym jest kisuahili oraz angielski, w którym mówi większość personelu. Podstawowymi wyznaniami ludności zamieszkującej tę część Afryki są: islam  około 40%, (w Zanzibarze ok. 90%), chrześcijaństwo (30%, głównie w centrach misyjnych) i hinduizm.

Dla turystów istotnym elementem obyczajowości mieszkańców Tanzanii jest muzyka, zyskująca niepowtarzalny charakter dzięki instrumentowi „marimba” przypominającemu cymbały. Miejscowym odpowiednikiem gitary jest „zeze” oraz „enanga”, z którymi mieszkańcy często pojawiają się na ulicach. W każdym zakamarku turystycznych miejsc można usłyszeć dźwięk bębna „msondo” oraz grzechotek „manyanga”, niemniej podczas lokalnych ceremonii używa się dogrania rogów robionych ze zwierzęcych poroży.

Tanzania jest ogólne tolerancyjnym krajem dla turystów, niemniej warto pamiętać o kilku zasadach „savoir vivre”. Mieszkańcy tego kraju podchodzą do turystów z rezerwą uchodzącą mimo wszystko za oznakę szacunku, a także własnej odrębności kulturowej. W bezpośrednim kontakcie warto pamiętać o przyjacielskim przywitaniu, aby przygotować dobry grunt pod rozmowę. Najczęstszym  powitaniem jest słowo „Jambo” między dorosłymi, natomiast dzieci witają osoby starsze pozdrowieniem „shikamu”. Warto być powściągliwym z przesadnym wyrażaniem uczuć, całowaniem się i obejmowaniem w miejscach publicznych, a za niestosowne uchodzi demonstracyjne wyrażanie gniewu. W Tanzanii funkcjonuje silna kultura muzułmańska, w związku z czym powinno się unikać podawania i odbierania czegoś lewą ręką, a posiłki w zależności od okoliczności należy spożywać wyłącznie prawą dłonią.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Szczególnie w regionach muzułmańskich szorty, mini spódnice, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości. Warto także pamiętać, że w czasie postu muzułmańskiego (ramadanu) oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych.

Zwyczajowe jest dawania napiwków przewodnikom chociażby po udanym safari lub wspinaczce górskiej, podobnie jak kucharzom i tragarzom biorącym udział w wyprawie. Napiwki są bardzo często dla nich podstawowym źródłem dochodu, więc jeśli ktoś jest naprawdę zadowolony z usług powinien hojnie obdarować swojego przewodnika. W hotelach i restauracjach ofiaruje się zwyczajowo 5% sumy, natomiast 10% uchodzi już za hojny gest, aczkolwiek warto sprawdzić czy opłata za usługi jest wliczona w rachunek. Targowanie się nie jest niczym nadzwyczajny, więc przed wycieczką safari czy wynajmem taksówki warto wcześniej ustalić cenę ma swoją korzyść. Na bazarach ceny nie są zbyt wygórowane, dlatego targowanie nie powinno obejmować zbyt wysokich kwot.

Aktywny wypoczynek

Ze względu na ukształtowanie terenu aktywny wypoczynek w tej części Tanzanii polega głównie na uczestniczeniu w safari. Doskonale nadaje się do tego rezerwat Amani oraz parki narodowe Mikumi i Udzungwa. Popularna jest także turystyka piesza, a weilu wrażeń dostarcza spływ rzeką Rufidżi w rezerwacie Selous.

Wycieczki Fakultatywne

Rezerwat Amani – w północno-wschodniej Tanzanii znajduje się urocze miejsce objęte obszarem chronionym. Jest to położony w cieniu gór  Usambara Rezerwat Amani, który bywa nazywany afrykańskim Galapagos ze względu na unikalną w skali świata florę i unikatowe gatunki zwierząt. Na wyprawę do Amani warto zabrać lornetkę i aparat fotograficzny, ponieważ podczas safari można obserwować między innymi orły, sokoły i jastrzębie, a także nie występujące nigdzie indziej egzotyczne kolorowe ptactwo. Pozytywnych wrażeń dostarcza także spacer wśród wyjątkowo wysokich drzew sięgających 60 m wysokości. Przewodnicy po rezerwacie są najczęściej rekrutowani z okolicznych wiosek i doskonale orientują się w najciekawszych szlakach pieszych.

Góry Usambara – niemalże 100-kilometrowy łańcuch górski liczący sobie co najmniej 100 milionów lat jest idealnym miejscem na trekking oraz ucieczkę przed tłumami turystów odwiedzających Zanzibar. W Usambara na podróżników czeka wyjątkowo bujna roślinność, bogactwo świata zwierząt oraz elementy turystyki kulturowej. Wędrówka po górach nie należy do najłatwiejszych, niemniej nagrodą za trud marszu są wspaniałe widoki. Warto przykładowo wybrać się na punkt widokowy Irente, z którego można ujrzeć zadziwiającą panoramę z zielonymi wzgórzami poprzecinanymi polami uprawnymi. Punktem startowym jest przeważnie miejscowość Lushoto, gdzie znaleźć można bazę noclegową, a lokalną atrakcją są groby niemieckich kolonistów z początku XX wieku oraz tajemnicze „ślady stóp Mambo” nawiązujące do lokalnych wierzeń.

Park Narodowy Mikumi
– czwarty co do wielkości park Tanzanii położony jest około 100 km na zachód od Dar es Salaam, między masywami Uluguru i Rubeho. Wycieczka w to niezwykłe miejsce jest doskonałym pomysłem na kilkudniowe safari gwarantujące obserwację afrykańskich zwierząt takich jak lwy, zebry, antylopy, gnu czy bawoły. Turyści chętnie zaglądają nad liczne oczka wodne otoczone bujną roślinnością, a safari można powiązać z wizytą w Parku Narodowym Udzungwa i rezerwacie Selous. Mikumi uchodzi także za raj dla ornitologów.

Park Narodowy Udzungwa – raj dla miłośników trekingu i wspinaczki górskiej, dla których głównym celem wizyty w tej części Tanzanii jest szczyt Luhombero osiągający wysokość 2575 m n.p.m. Charakterystyczna dla parku jest unikalna flora i fauna, a jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc są 170-metrowe wodospady Sanje. Park i jego bliskie sąsiedztwo zapewnia bazę noclegową w domkach, lodge'ach i na kempingach.

Rezerwat Selous Game – jeden z najbardziej rozległych terenów w Afryce koncentruje na swoim obszarze większość zwierząt występujących w Tanzanii. Na kilkudniowym safari bez problemu można sfotografować hipopotamy, lwy, krokodyle, antylopy, zebry i bawoły. Chociaż dla turystów udostępniony jest niewielki skrawek tego obszaru, na uwagę zasługują przykładowo pełne przygód spływy rzeką Rufidżi oraz wizyta w kanionie Steiegler.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Tanzanii?
Tanzania jest kierunkiem całorocznym, niemniej najwięcej turystów pojawia się tam w okresie, gdy na półkuli północnej trwa zima, czyli styczeń i luty. Najbardziej zielony krajobraz można spotkać od listopada do kwietnia i wtedy panują najlepsze warunki do oglądania dzikich zwierząt. Najprzyjemniejszymi okresem na plażowanie są miesiące od czerwca do września. Temperatura wody natomiast nie spada poniżej 25 stopni, także kąpieli w oceanie można zażywać praktycznie przez cały rok. Najbardziej deszczowymi miesiącami są marzec i kwiecień, z kolei najlepsze warunki do wspinaczki górskiej trwają od grudnia do lutego oraz od sierpnia do września.

Jaka waluta obowiązuje w Tanzanii?
Jednostką monetarną w Tanzanii jest szyling tanzański (TZS).

Jaki czas obowiązuje w Tanzanii?
W Tanzanii do czasu polskiego dodajemy 2 godziny.

Jak poruszać się po Tanzanii?

Najpopularniejszym sposobem przemieszczania się w Tanzanii są wynajęte samochody oraz uczestniczenie w jeep safari. Nie brakuje firm organizujących takie wycieczki wraz z kierowcą znającym lokalne obyczaje i gatunki zwierząt. Pomiędzy największymi miastami kurują dalekobieżne autobusy, a mniejsi przewoźnicy organizują wybrane transfery.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Główną rolę komunikacyjną odgrywa lotnisko Kilimanjaro, a także szybkie połączenia autobusowe z Dar es Saalam. Bez problemu można dostać się do stolicy Kenii Nairobi. Dla turystów ważnym środkiem komunikacji są minibusy zwane „dala-dala”, a także taksówki których w Aruszy nie brakuje.

Jakie pamiątki kupić w Tanzanii?
Z Tanzanii można przywieźć wiele ciekawych pamiątek. Wśród najchętniej kupowanych przez turystów są rzeźby ludu Makonde, obrazy Tingatinga, drewniane łyżki, olejki aromatyczne, instrumenty muzyczne oraz drobiazgi z malachitu. Warto pamiętać o zwyczaju targowania się na straganach, szczególnie jeśli chodzi o kolorowe szaty „vitenge” noszone przez większość kobiet w Tanzanii.

Jakie są ograniczenia celne w Tanzanii?
Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Tanzanii?
Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak zalecane w celu późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie, ewentualną opiekę lekarską w podróży do kraju itp. Zalecane jest również rozważenie wykupienia ubezpieczenia zapewniającego skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Ważne informacje MSZ

Turystyczną wizę tanzańską można otrzymać na lotnisku. Jej koszt to 50 USD. Wiza upoważnia do przebywania na terenie Tanzanii i Zanzibaru maksymalnie do 3 miesięcy. Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Oprócz wniosku wizowego należy dołączyć dwa zdjęcia paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dar es Salaam
Tanzania, Dar es Salaam, 15 Mtwara Road, Oysterbay, P.O.Box 249, Dar-es-Salaam, Tanzania
Tel.: +255 222 600 895 Tel.: +255 746 729 945 Tel.: +255 744 180 828 Tel. dyżurny: +255 766 079 362
daressalaam.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Jezioro Rukwa

Jezioro Tanganika

Jezioro Wiktorii

Serengeti

Step Masajów

Tanzania Centralna

Wyspa Pemba

Zanzibar

Tanzania: Dodoma , Jezioro Rukwa , Jezioro Tanganika , Jezioro Wiktorii , Serengeti , Step Masajów , Tanzania Centralna , Wyspa Pemba , Zanzibar

Wybierz region Dodoma , Jezioro Rukwa , Jezioro Tanganika , Jezioro Wiktorii , Serengeti , Step Masajów , Tanzania Centralna , Wyspa Pemba , Zanzibar